![]() |
Koroni
Hälsningar till er alla från vackra Koroni:)
Här har vi i dag bara +15 o soligt:) |
Sv: Koroni
Citat:
|
Sv: Koroni
Jag njuter:)Och dessutom har jag alltid bastun varm här i huset!!Välkomna o basta med oss.
Och vinrankorna vi fick av Paris o Julia växer och ger grapes i år!! |
Sv: Koroni
Citat:
Lissi |
Sv: Koroni
En liten förklaring,vi fick för nåt år sen vindruveskott av Paris o Julia på Santorini,dessa togs till sverigedär dom växte i växthus,förra sommaren fick vi en enorm skörd av dessa underbara druvor.Och nu växer dessa här i Vounaria,och blommar just nu.:)
|
Sv: Koroni
Åh, jag var i Koroni under karnevalen. Bara nämn stället och jag längtar tillbaka..
|
Sv: Koroni
Bara tanken på Peloponessos gör mig galen av längtan! Tänk jag fick NÄSTAN maken med på att istället för Tinos-Syros i juni-juli hyra bil i 16 dagar och göra Peloponessos istället... Vi bokade nästan bil...men så kände jag att det blir för mycket bilåkning istället för att VILA på två-tre öar....men påsken 2009 om vi hittar billiga flygbiljetter så blir det Peloponessos på 10 dagar... Jag förstår inte riktigt varför jag fastnat så totalt för P.....jo det gör jag nog;)
Lissi -knappt en månad från Grekland! |
Sv: Koroni
Bastun på? Låter exotiskt att ha i Grekland eller? Hade ju hoppats att det är varmt ute i stället.
Jag förstår mycket väl det där med att fastna för Peloponnesos. Och nu är vi snart där. 29/5 anländer vi med husbilen.._B-anana. /Cecilia |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:36. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT