Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Karpathos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=21154)

Halvar90 2009-10-27 04:06

Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos
 
Nu har jag gjort en video med både video klipp och bilder..
Gick inte att lägga upp video här på sidan, som jag förstått..

Så har lagt upp den på youtube. När jag, min flickvän, farsan och hans dam var i Karpathos i september 2008....

http://www.youtube.com/watch?v=lw9Kwk9Z50U

Komentera gärna med både posetiva och negativa saker så jag vet till nästa gång jag gör en video..

( För övrigt en underbar resa ) ( Förutom hotellet Ladis som vi inte hade något varm vatten på hela veckan + lite små saker som inte spelar någon större roll när man är utomlands, typ som att "alla" (4st?) tv kanaler var så suddiga att man knappt såg vad som hände på tvn. Nästan aldrig någon personal där. Det gick inte att stänga våran balkong dörr helt, och man kunde lätt hoppa in på våran balkong och sen in i lägenheten, men det oroade vi oss inte för här på Karpathos. Och det sprang en hund inne på hotellet, som ingen där ägde, och naffsade/ bet oss i benet. Och varken han som jobbade på hotellet eller Apollo gjorde något åt nått av sakerna. )


Men annars var resan underbar ( första gången i Grekland, har varit i Spanien ett 10 tal gånger och har även varit i Italien ), Karpathos har varit det skönaste stället jag varit på och vi håller redan på att planera in en ny resa till våren.. Dock inte samma hotell.

Jag ger resan en 8 / 10 i betyg :) .. Hotellet sänkte betyget lite.

Sorry om det vart lite off topic mot vad rubriken säger..

Eva L 2009-10-27 07:19

Sv: Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos
 
Ska se filmen sen men inte ska ni acceptera att det inte fanns varmvatten och att dörren inte gick att stänga. En så stor arrangör som Apollo bör ha ordning på såna saker. Jag skulle bli tokig utan en vecka med varmvatten.
Kräv ersättning i efterhand om ni påtalade bristerna på plats. Var det ett 1 stjärnigt boende? Har hört flera som drabbats av ovanligt dålig standard när de bokat 2-3 stjärniga boenden i Grekland sista året trots att priset är högt. Själv vill jag snart inte boka via charterarrangörerna längre. Brukar fungera bättre när man väljer på plats eller förbokar direkt med ägaren efter tips från andra.

Roligt at ni gillade Karpathos det är en fin ö på många sätt.

Eva

Vilma 2009-10-27 07:58

Sv: Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos
 
klapp_klapklapp_klapklapp_klap Tack för en härlig film!

ciakoohler 2009-10-27 09:15

Sv: Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos
 
UNDERBART .Igenkännandets glädje !!!

Amopi 2009-10-27 13:06

Sv: Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos
 
klapp_klapHärlig film, men inte gjorde det att Karpathos-abstinenserna blev mindre......Men nästa år ska vi tillbaks efter ett års uppehåll......Längtar.....

inkfish 2009-10-27 22:48

Sv: Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos
 
Den var fin!

Inte minst var det kul att det var lite skakig kamera och Katrina and the waves, i stället för de vanlig softade bilderna och smäktande grekmusik:p

Jag längtade till Finiki när jag såg densnyft_drop

Ernie 2009-11-01 10:41

Sv: Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos
 
Knallfin film!! Å, som jeg lengter! Kunne egentlig tenkt meg å ta et friår og bo på Karpathos. Eller iallefall noen måneder.....!

Hjalta99 2009-11-01 10:56

Sv: Bilder och video mellan Pigadia och Lefkos, Karpathos
 
Vilken härlig film! Jag längtade tillbaka till Karpathos nu när jag såg den... Var där för några år sedan och åker gärna tillbaka! Får väl fundera på saken... flabb_flab.

/Eva


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT