Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Kykladerna (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Båtluff Kykladerna (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=22996)

Pia L 2010-04-18 16:26

Båtluff Kykladerna
 
Hej,

Tänkte båtluffa i sommar, 3veckor,2 vuxna och två tonåringar, vill gärna till Sifnos Amorgos och Milos, men helst också Folegandros, men de känns som lite väl stressigt med 4 öar på 3 v.. Vilken ska man utesluta.? Tänker utgå från Santorini. Vet nån om det funkar med båtarna,fick inte ihop de på färjebolagens hemsida med Sifnos.

mvh Pia

Svein B. 2010-04-18 19:25

Sv: Båtluff Kykladerna
 
Amorgos er den øya som ikke passer inn. Den ligger et stykke unna de andre øyene du nevner. De andre er blant de vestlige Kykladene mens Amorgos er den østligste øya.

Det skal være forbindelse mellom Santorini og alle de øyene du nevner. Jeg ville reist til Sifnos så tidlig som mulig i ferien, siden det er den øya som har minst hyppige forbindelser med de andre øyene

Pia L 2010-04-19 19:32

Sv: Båtluff Kykladerna
 
Tack för tipset

Svårt att utesluta någon ö, man vill helst till alla..:)
Pia

Rojo72 2010-04-19 20:16

Sv: Båtluff Kykladerna
 
Hej!

Du säger inte när ni ska åka men det går highspeedbåt från Amorgos till Folegandros via Santorini varje dag under en stor del av sommaren. Kommer säkert gå loss på en del $ men det är det kanske värt? Isf börja med Amorgos och plöja resten av öarna sen?


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 04:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT