Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Bildgåtor (ej grekiska) (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=89)
-   -   Frågebild 194 - Löst - Gamla Långöbron i Karlskrona (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=24306)

Kalimera 2010-07-17 16:33

Frågebild 194 - Löst - Gamla Långöbron i Karlskrona
 
Var är vi nu?


http://www.kalimera.se/bilder/forum/bild_08.jpg

Netwolf 2010-07-18 08:39

Sv: Frågebild 194
 
Karlskrona?

Kalimera 2010-07-20 13:46

Sv: Frågebild 194
 
Citat:

Ursprungligen postat av Netwolf (Inlägg 213857)
Karlskrona?

Jag hade glömt bort denna. :o

Visst är det Karlskrona. Närmare bestämt "Gamla Långöbron", den bro som går till min ö. Den ser ut så här från andra hållet:

http://www.kalimera.se/bilder/forum/bron.jpg

Lissi 2010-07-20 15:17

Sv: Frågebild 194 - Löst - Gamla Långbron i Karlskrona
 
Långö var jag ofta på 1971 när jag bodde på Lindesnäs och hade en kompis på Pantarholmen...Det är väl därifrån man går över Långöbron för att komma till Långö..eller minns jag fel? Känner inte riktigt igen bron...är den nyare än 1971?

Lissi

Kalimera 2010-07-20 15:21

Sv: Frågebild 194 - Löst - Gamla Långbron i Karlskrona
 
Citat:

Ursprungligen postat av Lissi (Inlägg 214211)
Långö var jag ofta på 1971 när jag bodde på Lindesnäs och hade en kompis på Pantarholmen...Det är väl därifrån man går över Långöbron för att komma till Långö..eller minns jag fel? Känner inte riktigt igen bron...är den nyare än 1971?

Bron är jättegammal. Det finns två broar över, du gick antagligen den som är nyare. Den här gamla har varit avstängd för biltrafik i många herrans år, men cykla och gå är tillåtet. Upplyst har den bara varit sedan i vintras tror jag.

Lissi 2010-07-20 15:32

Sv: Frågebild 194 - Löst - Gamla Långöbron i Karlskrona
 
OK....minnet sviker. Herregud, de ungar man hade i sin praktikklass då är 48-49(!) år nu...de var 10-11 och jag 21..Vilket perspektiv:eek:

Jag trivdes så vansinnigt bra i Karlskrona att jag året efter som nyexad sökte min första tjänst där och fick den...Hade då planer på att stanna där men träffade min förre man i Kalmar precis när jag skulle flytta ner så det blev mest pendlande emellan och jag rotade mig aldrig. Men kärleken till Karlskrona har alltid funnits och jag har vänner där.

Lissi

Kalimera 2010-07-20 21:08

Sv: Frågebild 194 - Löst - Gamla Långöbron i Karlskrona
 
Citat:

Ursprungligen postat av Lissi (Inlägg 214218)
Men kärleken till Karlskrona har alltid funnits

Så trevligt. :)

http://www.kalimera.se/bilder/forum/long_island_sol.jpg

Här brukar vi solnedgångsbada. Känner du igen platsen?

Lissi 2010-07-20 22:12

Sv: Frågebild 194 - Löst - Gamla Långöbron i Karlskrona
 
Nej där har jag aldrig badat....men skulle vilja;)...och Du;Inte kan ni väl nånsin längta tillbaks till Stockholm med såna guldkanter som ni nu får alldeles nära;)

Ett tips eftersom jag vet att ni gillar Bohusländska klippor: Det finns jättefina klippbad på Almöflabb_flab

Lissi

Kalimera 2010-07-21 09:58

Sv: Frågebild 194 - Löst - Gamla Långöbron i Karlskrona
 
Citat:

Ursprungligen postat av Lissi (Inlägg 214279)
Inte kan ni väl nånsin längta tillbaks till Stockholm med såna guldkanter som ni nu får alldeles nära;)

Längtar inte tillbaka, det är ett som är säkert. :)

Citat:

Ett tips eftersom jag vet att ni gillar Bohusländska klippor: Det finns jättefina klippbad på Almö
Tack för tips. :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT