Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Kreta (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=46)
-   -   CHANIA - et alternativ? (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=24614)

kari 2010-08-08 21:43

CHANIA - et alternativ?
 
Jeg vil gjerne vite om Chania kan være et hyggelig alternativ for et besøk rundt Jul/Nyttår?
- noen som har besøkt Chania på den tiden og vil gi meg litt info? :)

Wardakis 2010-08-08 22:40

Sv: CHANIA - et alternativ?
 
Chania är aldrig fel men se till att du bor där det finns värme, den tiden på året behövs det. Vädret kan vara allt ifrån strålande sol till åska och kraftigt regn så då tar man kläder med som passar.
Gunilla

kari 2010-08-09 10:44

Sv: CHANIA - et alternativ?
 
Citat:

Ursprungligen postat av Wardakis (Inlägg 216781)
Chania är aldrig fel men se till att du bor där det finns värme, den tiden på året behövs det. Vädret kan vara allt ifrån strålande sol till åska och kraftigt regn så då tar man kläder med som passar.Gunilla

Takk for info, Gunilla:) - oppvarmet studio må vi nok ha ja, så får vi krysse fingrene og h å p e på litt sol og pent vær, men varmt tøy trenger vi vel uansett om kvelden.
Vi har vært i Athen og feiret nyttår, det er virkelig fint :)

O m vi reiser til Chania i år er jeg også interessert i å vite hvordan b y e n er på den tiden:)
Chania er vel en "levende" by året rundt vil jeg tro...? Julepyntet og fin?

Wardakis 2010-08-09 11:52

Sv: CHANIA - et alternativ?
 
Det är ett lugnare, skönare Chania på vintern. Lädergatan är nästan folktom men de vanliga affärerna är öppna. Och hela stan är julpyntad. En stor julgran brukar finnas utanför saluhallen. Om deras julpynt är fint kan nog diskuteras, om man gillar kulörta lyktor är man i paradiset. Det bor väl drygt 60.000 människor i Chania så visst lever stan året runt.
Gunilla

kari 2010-08-09 18:11

Sv: CHANIA - et alternativ?
 
Citat:

Ursprungligen postat av Wardakis (Inlägg 216820)
Det är ett lugnare, skönare Chania på vintern. Lädergatan är nästan folktom men de vanliga affärerna är öppna. Och hela stan är julpyntad. En stor julgran brukar finnas utanför saluhallen. Om deras julpynt är fint kan nog diskuteras, om man gillar kulörta lyktor är man i paradiset. Det bor väl drygt 60.000 människor i Chania så visst lever stan året runt.Gunilla

Takk, Gunilla - jeg tror det vil bli bra med en nyttårstur til Chania :)
- selv om jeg ikke elsker kulørte lykter flabb_flab

lars 2010-09-02 18:16

Sv: CHANIA - et alternativ?
 
Chania är bra även på vintern. Det är ju som du själv skriver en levande stad och det händer rätt mycket under den här perioden, då det är grekerna själva som firar, roar sig m m.
Stan och hus och hem är julpyntade i alla kulörer som dessutom "rör på" sig.
Musik lite överallt.
Glöm inte att besöka Agoran dvs saluhallen på julafton men framför allt på nyårsafton, det är en happening jag lovar.
lars
Kriti stin kardia mou


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT