Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Djur & Natur (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=51)
-   -   Tussilago (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=3675)

Eirini 2006-03-21 09:02

Tussilago
 
Gjorde en sondags-utflykt till Parnitha och fick en smak av svensk var. Det ar fortfarande sno i bergen men dar solen har varmt upp marken vaxer tussilago och krokus.
Det ar stor skillnad mellan berg och hav. I Aten blommar mandeltraden och vallmon har ocksa borjat synas har och var.

Glad var och halsningar fran Aten! bye_bye

monica 2006-03-21 09:19

Sv: Tussilago
 
Hej Eirini

Eftersom jag bor i Menidi har jag Parnitha utanför fönstren, vi brukar ofta åka dit med barnen på vintern och leka i snön_B-anana _B-anana . Barnen bodde första 4 åren i Sverige så snön är något de saknar. Dessutom jobbade min mans syster på lönekontoret upp på hotellet+kasinot. Och då blev det alltid en tur till kafet efteråt och senare middag på någon taverna på vägen ner till Menidi.

Jag tillbringade också min söndag med att plocka ängsblommor i alla dess färger som jag har stående i en megavas på köksbordet, visst är det härligt den här tiden på året när allt är grönt och allt börjar blomma klapp_klap klapp_klap klapp_klap

Glömde skriva att jag och sonen blev överlyckliga igår, min älsklingsglass GB sandvisch har kommit till Grekland iår och den smakar precis likadant som i Sverige YESSSSSS_B-anana _B-anana _B-anana _B-anana _B-anana

Monica

Agda 2006-03-21 12:42

Sv: Tussilago
 
Citat:

Ursprungligen postat av Eirini
I Aten blommar mandeltraden och vallmon har ocksa borjat synas har och var.

Glad var och halsningar fran Aten! bye_bye

Hos mig har mandelträden blommat över mer eller mindre.Däremot så har körsbär och plommon slagit ut i full blom.Våren är underbar!_B-anana Synd om de i Sverige som tydligen får vänta ytterligare ett bra tag på vårens ankomst.

Varma och soliga hälsningar från Methoni!bye_bye

Eirini 2006-03-21 17:15

Sv: Tussilago
 
Maste kolla det dar med GB Sandwich............. Mmmmmmmm
Det passar nog att ata i varsolen!!! bye_bye

inkfish 2006-03-21 18:11

Sv: Tussilago
 
Vad heter tussilago på grekiska? Visste inte ens att den fanns där:)

Lissi 2006-03-21 18:27

Sv: Tussilago
 
ÅH, vad man längtar efter våren när man läser era rader!
Här i Lund har det snöat flera timmar, i eftermiddag, men nu har det slutat och smält bort igen...Tur att man vet att man ska till Kreta om några veckor!_B-anana _B-anana

Lissi

Riitta 2006-03-21 18:57

Sv: Tussilago
 
I dag kom barnen på förskolan springande till mig och ropade, Riitta vi har hittat en vitsippa:) Då var det en snödroppe som hade kämpat sig genom snön. Vi blev glada allihop. Tog en bild på en och satte på väggen:D

Det finns lite hopp om våren:)

Riittabye_bye

Eirini 2006-03-22 17:48

Sv: Tussilago
 
Citat:

Ursprungligen postat av inkfish
Vad heter tussilago på grekiska? Visste inte ens att den fanns där:)



Det finns flera namn, sa ar det ju aven med Tussilago.
Βηχανι el. γλυκομανα. Naturen som finns i bergen ar mycket lika den svenska floran , tex granskog, men man maste upp pa hogre hojder dar temperaturen ar svalare och dar det regnar. Som i Sverige! :o

inkfish 2006-03-22 22:30

Sv: Tussilago
 
Tack Eirini, det var nya ord för mig!

Nu fick jag rota fram husorganet GP från i söndags, där fanns en artikel om grekisk botanik - eller närmare bestämt kretensisk. Möjligen känner de intresserade redan till det här men för mig var det nytt, jag är ingen naturmupp. Så det var intressant att läsa att:

* På Kreta finns lika många växtarter som i hela Sverige.

* Kreta har ca 1 700 växtarter varav var tionde är endemisk (växer endast där). Det är en hög andel, varför Kreta anses vara ett av Europas främsta botaniska områden.

* Kreta har ett stort antal unika växtmiljöer: Karga kustområden, frodiga olivlundar, vindpinade högplatåer, stäpp-, ängs- och hagmarker osv.

Kul, va? Och jag minns vad jag tänkte under de första resorna till Grekland, när jag fastnade på den kala bergknallen Symi i Dodekaneserna: "Men oj vad här är kargt, det kan inte finnas mycket växter i Grekland!" flabb_flab

Eva L 2006-03-23 08:51

Sv: Tussilago
 
Därför många botanister letar sig till Kreta. Jag har en samling länkar till många fina natursidor så letar du runt lite på nätet finns mycket att hämta.

Eva


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT