Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Kykladerna (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Kea eller Kythnos (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=37490)

carl04 2014-12-29 15:42

Kea eller Kythnos
 
Hej! I slutet av sommarens båtluff i Kykladerna (Andros, Tinos, Syros) tänkte vi spendera de sista 5 dagarna på Kea eller Kythnos. Från början hade vi tänkt avsluta på Serifos, men har ändrat oss, främst för att bespara barnen två längre båtresor samt att ha nära in till Aten för hemfärd. Vilken av dessa två öar skulle ni rekommendera en barnfamilj? Tips på boende?

Tacksam för alla tips!
/Carl

Kalimera 2014-12-29 18:28

Sv: Kea eller Kythnos
 
Om jag skulle välja åt mig själv hade jag valt Kea, för det är en ö som passar mig bra, mycket för att där finns så många fina vandringar. Men jag tror att Kithnos passar bättre för en barnfamilj. Kea är en mer "grekisk" ö eftersom många fastlandsbor åker dit, fast därmed inte sagt att Kithnos är exploaterat.

Murmelin 2015-01-21 10:20

Sv: Kea eller Kythnos
 
Jag skulle utan tvekan välja Kithnos.

Kea upplevde vi som en väldigt vacker ö, men att folk var ganska otrevliga. Vi var bara där ett par dagar, men hela 3 gånger på olika restauranger, dök det upp en "tupp" på notan som vi varken hade beställt eller serverats.

På Kithnos var folk jättetrevliga, intresserade och hjälpsamma. Så för oss är valet inte svårt

Admirala 2015-01-22 06:37

Sv: Kea eller Kythnos
 
Jeg synes Kea er en vidunderlig øy med masse trivelige mennesker :D

Imidlertid er det jo hovedstaden, Ioulida, som er den virkelige perlen på øya - det er der man etter min mening må bo om man skal feriere på Kea. Og siden byen ligger i innlandet, og dere, eller iallfall barna, sikkert vil ha lett tilgang på strand, kan det sikkert være like fint å dra til Kithnos.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT