![]() |
Hemma från Tilos
I måndags stod jag bland högar av smutstvätt och egenhändigt plockad timjan, oregano - och egenhändigt stulna pelargonskott. Ang_elx Samt en handfull snäckor, en flaska ouzo och ett dussin retsinaglas.
På fredag kommer resväskan åter rulla vid min sida - förhoppningsvis på lättare hjul- för att sen få en veckas vila på Kreta. Om vem behöver inte vila efter all stryktvätt ... ;) :D |
Sv: Hemma från Tilos
fb_gilla.
Tvätten är alltid tråkigst när man kommer hem. Tjejresa igen? Lissi- som ska vila ut på Tinos efter Thessaloniki |
Sv: Hemma från Tilos
Vilken härlig fart på resandet! :D
Kreta är ju så härligt, vart dit är du på väg? Trevlig resa! / Anne :) |
Sv: Hemma från Tilos
Visst är det en tjejresa - tillsammans med dotter och dotterdotter. 13-åringen som aldrig varit i Grekland, hade önskemål om pool, palmer och shopping. Och så fick det bli.
Har varit många gånger på Kreta, men aldrig bott i Agii Apostoli. Men byarna ser väl likadana ut efter hela Chaniakusten. Sjöborren- som önskar att alla plagg vore strykfria ... :rolleyes: |
Sv: Hemma från Tilos
Citat:
Citat:
Trevlig resa :) Masse |
Sv: Hemma från Tilos
Ja åh så härligt med generationsresa. Jag minns med glädje resan med min dotter år 2000, då vi bodde i Agia Marina. Hon var inbiten greklandsälskare redan då och önskade sig en " mammaresa" i studentpresent.:eek: Så klart man gav henne det. En härlig resa med bad, shopping i Chania och vandring i Imbrosravinen.
Lissi |
Sv: Hemma från Tilos
Citat:
Välkommen hem och trevlig resa! bye_bye |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:35. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT