![]() |
Vulkanen på Nisyros
Jag skrev om vulkanen på vår FB-sida idag. Eftersom flera här inte är med där skriver jag här också.
Detta är en av övärldens häftigaste sevärdheter. Tycker jag. Det är en av fem kratrar i vulkanen på Nisyros. Kratern är fortfarande aktiv. Den heter Stefanos och besöks av många turister varje dag. Främst folk som kommer på dagsbesök från Kos. Tyvärr är det väldigt få turister som stannar över natten på Nisyros. http://www.kalimera.se/bilder/bilder/nisyros-vulkan.jpg Den här bilden tar Camilla från kraterkanten. Ser ni mig nere i kratern? http://www.kalimera.se/bilder/bilder...kan-krater.jpg Här är en inzoomad bild där jag går bland några bubblande små svavelhål. http://www.kalimera.se/bilder/bilder...n-stefanos.jpg Så här ser Stefanos ut från ett annat håll. Här kan ni se vulkanen ovanifrån. Här kan ni läsa om denna underbara, men tyvärr bortglömda, ö. |
Sv: Vulkanen på Nisyros
Ja, det är verkligen en fantastik ö - speciellt om man stannar några dagar. Det gjorde vi, och fick uppleva lite av det du berättar om i länken , Janne. Första dagen köpte vi några paket nötter med sesamfrön att ha till vår kvällsouzo. Vi tyckte att vi betalade ett relativt högt pris, men vi hade ju inget att jämföra med. Eftersom nötterna var otroligt goda, gick vi tillbaka till samma affär nästa dag. Ägaren kände igen oss, och vi fick köpa nötterna till ett pris som var ganska ordentligt mycket lägre. Efter ännu en dag, sänkte han priset ytterligare och sonen fick dessutom välja ut några vykort som han sen fick utan att betala. Ja, och så höll det på både när det gällde affärer och tavernor. Så jag håller med - stanna några dagar extra på Nisyros. Ni kommer inte att ångra er.
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Verkligen synd att inte fler stannar på Nissyros. Vulkanen är förstås en fantastisk upplevelse, men Nisyros har så mycket mer att erbjuda: lugnet, den vackra naturen, bra vandringsmöjligheter och fina byar, mm.:)
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Men, det luktar faktiskt som av ruttna ägg nere i vulkankratern! Ej bara svavel...
Arne |
Sv: Vulkanen på Nisyros
Citat:
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Citat:
Citat:
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Jeg oplevede noget lidt i samme stil. Dette ligger efterhånden nogle år tilbage. Fordi jeg ankom til vulkanen på moped og før end bussen ankom, så blev jeg ikke afkrævet betaling for at gå ned i krateret. Jeg prøvede, om jeg alligevel kunne få lov til at betale, men nej, det var ikke muligt, når jeg ikke var en-dags-turist.
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Underbart att se dina bilder på kratern!
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
klapp_klapklapp_klapklapp_klap
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Citat:
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Citat:
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Janne, vet du om man lätt kan ta sig från Rhodos till Nisyros?
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Det vet jag! Man kan åka med den stora Blue Star Patmos alternativt katamaranerna, något alternativ borde passa dagligen, men tidtabell har jag inte just nu.
- . |
Sv: Vulkanen på Nisyros
Citat:
Citat:
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Tack Monica och Janne!
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Citat:
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Nästa gång (troligen i höst) jag åker till Rhodos, vill jag besöka Tilos eller Nisyros. Symi och Chalki besökte jag "förr i världen". Har läst allt du skrivit om Nisyros nu och tycker den ön verkar väldigt intressant och helt i min smak.
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Citat:
|
Sv: Vulkanen på Nisyros
Jag tror dig!
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:57. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT