![]() |
Tips om boende?
Är det någon som har varit på Amorgos i juli? tror ni att vi hittar boende om vi bara åker dit? vi är 2 vuxna och 2 tonåringar på vårt första båtluff. Vi har bara bokat de första och sista nätterna och vill åka runt i Kykladerna.
|
Sv: Tips om boende?
Grattis till valet av underbara Amorgos! Ni kommer inte att ångra er. :)
Vi har varit till Amorgos två år i rad, senaste gången i slutet av juni förra året - inga problem med boende! Vi brukade roa oss några dagar med att kolla in när "Skopan" eller Blue Ferris-båten ankom till hamnen - och hur alla rumsuthyrare trängdes med varann och sina fotografier på sina boenden. Har en rolig bild som visar detta, men vet inte hur man lägger in bilder. Hur som helst, det kommer att bli huggsexa om er! Ofta kommer rumsuthyrarna även från Egiali så det är bara att bestämma er för vilken ort ni vill till. |
Sv: Tips om boende?
Det låter ju bra, men kommer du ihåg var ni bodde - d v s har du något mer konkret tips? Eller vad man ska fråga om eller ta fasta på om det nu finns många olika alternativ?
|
Sv: Tips om boende?
I Katapola har vi bott på ett litet pensionat som heter Aigeon - som bara har 10 rum eller så. Vi betalade 25 euro för två pers i juni. I Egiali bodde vi på Filoxenia, för 25 eller om det var 30 euro kanske? Hur som helst .... Filoxenia var ett stort och nybyggt pensionat/hotell med många olika rumstyper, låg ostört med fantastisk utsikt över havet - underbar kvällssol. Rent, väldigt fräscht, stora rum, tv, ac, balkong, kyl - dock inget pentry, så vi fick diska i handfatet i badrummet.
Aigeon var också hyfsat fräscht. Mindre rum, ac, kyl, tv, balkong och pentry. Det står en hel del om boende-tips på Amorgos om du använder dig av sökfunktionen. Många tipsar t ex om Pension Amorgos - det står alltid nån därifrån i hamnen och väntar. Ligger precis där färjan anländer. |
Sv: Tips om boende?
Tusen tack Cecilia för alla tips.
|
Sv: Tips om boende?
läs mina inlägg om panorama på amorgos i tidigare länkar, se amorgos...
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:08. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT