Stranden är inget för en hel dag men för ett par timmars bad duger den gott. Tror den är "förstärkt" med mer sand - den kändes rymligare i år än förra året.
Ingen klättring alls, inte bråddjupt, inte smockfull (i september).
För egen del gäller inget beach-liv, morgondopp och kvällsdopp är vad jag är ute efter.
Trapporna är, som Eva säger, upp till Elenis. Jag bor högst upp och det är en rejäl stigning. Men du kan också be att få boka in dig längre ner.
Det verkar ju lovande.
Till bageriet tar det ungefär fem minuter. Tycker man att det är för långt

så har närmaste supermarket bageribröd (dit tar det typ två minuter).
URBRA! Det är ju ett alternativ i så fall.
Det ligger inte off i förhållande till tavernor, affärer, färjor m m. Det skulle inte du heller tycka. INGET i Katapola ligger off, egentligen, där är rätt litet.
Poängen med Elenis är att man har en makalös utsikt från balkongen och hör vågbruset dygnet runt. Det är ljuvligt. Och ändå har man inte långt till bylivet.
Jamenvisst, det vill jag ju så gärna ha ..!!! Jag älskar att somna in till vågbruset! Inget är så sövande ...