Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2008-06-21, 10:24
Putsen Putsen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Inlägg: 16
Standard Naxos, sedan Milos men hur?

Hej! Hoppas på hjälp. Blivit lite fundersamma nu strax innan resan. Vi har sett ut två öar vi väldigt gärna vill till Naxos och Milos! MEN Naxos ska vi till först (redan bokade båtbiljetter), men sen börjar problemen.... Svara gärna under varje fråga, så ingen missas 3 dgr kvar till avfärd!

Det går bara färjor från Paros till milos, men då klockan 9 på morgonen. Och det går ingen färja från Naxos till Paros före 9 så att man hinner med den.

Då är nästa alternativ att ta en färja från Paros till Milos på eftermiddagen vid 15, men då kommer man fram så SENT på Milos med två små barn och ska ragga boenden i början på juli.

Och tänk om inte båten går mellan Paros och Milos?

Om man då vill köra Naxos och Antiparos och Milos (för att få ut något av rutten till Paros)... går det många båtar fram och tillbaka mellan Antiparos och Paros? Och går det någon tidigt på morgonen då (från Antiparos till Paros) för att hinna med 9-båten till Milos..

Sedan ytterligare ett problem. Det går bara båt till Aten från Milos där man kommer fram till Aten vid 23 på kvällen. Vi har EN natt i aten och hade tänkt ha eftermiddagen i Aten också, inte bara "flygdagen" hem.

(Finns det risk att Milos- Aten avblåses?)
Svara med citat