Visa ett inlägg
  #9  
Gammal 2008-06-23, 20:48
Berras avatar
Berra Berra är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2008
Ort: Falun
Inlägg: 361
Standard Sv: Gå från Chora till Katapola

Ett urklipp från resedagboken sept 2007

Dag 9 Amorgos, vandring

Dagen börjar med att jag måste tillbaka med mopeden, senast 08,45. lämnar mopeden och går till bageriet och köper bröd.
På vägen till rummet så bestämmer jag mig för att vandra upp till Chora, är man på Amorgos så måste man gjort en vandring.
Gun vill inte vara med , hon tar badbåten ut till Plakes kl 11.00 vi bestämmer att jag ska komma ut efter vandringen.
Nå väl, på väg till Chora jag har gått ca 2 km när jag när jag ser en skylt Chora 5 km. Jag går längs stigen efter bergssluttningen det går uppför hela tiden men som tur är så ligger den i stort sett hela tiden i skuggan.
Halvvägs så sätter jag mig ner för att vila och dricka vatten. Man bli lite filosofisk när det enda tecken på liv man hör är mina egna andetag, flugor som surrar runt åsnespillning och en bjällra från en get någonstans långt ner i dalen. Vyerna är fantastiska.
Väl uppe Chora så sätter jag mig på ett litet café under en pergola av vinrankor och tar in en kaffe frappe. Under tiden jag väntar på frappen så kommer det toner från ett piano som spelar något klassiskt stycke, jag försöker lokalisera var ifrån det kommer men det går inte för ifrån den lilla taverna så går det flera små gränder, jag bryr mig inte mer om det utan bara njuter av kaffet och musiken.
Jag tittar på klockan och ser att det har gått alldeles för lång tid kl är 11.15, planen var att jag skulle ta båten ut till Plakes som går 12.00. vandringen upp tog 55 min så nu var det bara att resa sig upp och skynda sig ner igen.
Kommer ner till katapola 40 min senare, hinner med att ta en Mythos innan jag kliver på båten till Plakes.
//Berra
Svara med citat