Vi gillade även maten på Lyhnaris och Asprolithos , bägge ligger bakom skolan .
Kommer man från busshållsplats 4 och gå ner för backen så när man kommer fram till slutet/början på gågatan så går man rakt fram och har Lyhnaris in i en tvärgata på vänstersida och Asprolithos lite längre fram på vänster sida.
Kommer ni däremot från hamnen så gå tills gågatan tar slut , då har ni polisstationen straxt innan på vänster sida och skolan till höger , sväng då höger och straxt tvärgatan till vänster ( Lyhnaris) eller Asprolihos ( som ser flottare/dyrare ut än vad det är ) till vänster.
Bägge bjöd på ouzo/alt nåt annat medans man tittade på menyn ( även barnen fick nåt kul att smutta på ) och på bägge ställena blev vi bjudna på glass och fruktfat till efterrätt. Lyhnaris är en grek som har men är gift med en norska så han pratar norsk/grek/engelska/svenska blandat så är man inte så bra på engelska så är det enkelt att beställa ändå .
Men Marias pizza får ni inte missa , Maten är jättegod för att inte tala om mysfaktorn.......
Höll även på att glömma Pizzeria Panorama uppe i bergen . Man kan ta taxi upp eller som vi gjorde.... passade på att åka upp den dagen vi hyrde bil ! Det går in en väg mellan tror jag busshållsplats 2 och 3 , en liten rackare som det står en skylt Pizzeria Panorama på och jag säger bara det :
VILKEN UTSIKT !!!!
Man har hela Skiathos stad under sig och landningsbanan och allt , vi satt där tills det blev mörkt och det var bara SÅÅÅÅ fint ! Maten var även den kanon.
/ Monica