Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2008-07-13, 23:11
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Amorgos frågor!!!

Citat:
Vi kommer bo i Katapola, om man ska ta sig med bil till klostret Panagia Chos. hur lång tid tar det då i tid på ett ungefär?
Max en kvart, gissningsvis. Och sen är det drygt att gå uppför trapporna

Citat:
Hur är vägarna på Amorgos? Kan inte tänka mig att dom kör som dårar som de gör på många ställen i Grekland, eller?
Vägarna är utmärkta om än slingriga. Jag har varit där i juni och september och då är det mycket lite trafik. I juli-augusti är det naturligtvis mer men hur folk kör vet jag inte.

Citat:
Hur pass lätt är det att hitta, dvs. är det bra skyltat till tex Klostret, Mouros, etc?
Skyltningen är jättebra men du behöver ändå en karta för att planera dina dagar. Den köper du i bokhandeln i Katapola (finns säkert nånstans i Egiali också)
Citat:

Vad rekommenderas, bil eller moped?
Smaksak förstås. Jag brukar hyra bil till Egiali för jag kör moppe långsamt och dit är rätt långt. Dessutom är det bra med bil dagar då det blåser hårt, då blir jag harig på moppen. Men annars föredrar jag moppe för det är så mysigt att tuffa runt med örtdofter i näsan
Svara med citat