Då är frågan. Admirala nämnde smör och Kerkyra, det enda jag hittat är LurPak i rent smör till småkakor som jag är barnsligt fötjust i. Det går inte att göra falska wienerbröd, goda kolakakor eller finska pinnar på det grekiska margarinet. För övrigt har jag inte hittat något som liknar Milda delikatess 1kg i Grekland.
-Har någon som läser bra förslag?
Nog för att det finns goda grekiska bakverk som Monica säger, men ack så söta. För att inte nämna besvikelsen över en inköpt bakelse med grädde när det visar sig vara hårdvispad äggvita vid avsmakning. Det finns ett bageri inne i Xania som gör enormt goda blåbärstårtor med grädde i, men oj så dyra. Mr A brukar komma med en sådan när jag fyller år.
Grovt grekisk bröd måste vara att de till 1l vetemjöl tillsätter 1dl rågmjöl
Jag vill ha bröd med "fåggelmaaten" blandat i mjölet. D.v.s solrosfrön, valnötter, hasselnötter och liknande. Gärna oliver eller russin för den delen i ett annat bröd. Nu för tiden finns det svenskt att köpa lite överallt t.ex Wasa's sortiment av hårdbröd och kommentarerna jag hört från greker är att de tycker det är gott.
Uffe