Ämne: Lanzarote
Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2008-10-20, 17:09
liselotti
Gäst
 
Inlägg: n/a
Standard Sv: Lanzarote

Vi var på Lanzarote första veckan i mars i år. Tyvärr hade vi inte tur med vädret, det var kallt och blåsigt .

Vi tog flygstol ner och hyrde ett hus på norra delen av ön, i Haria. Fast då visste vi inte att vädret är bättre ju längre söderut man kommer! Playa Blanca var den charterort vi gillade bäst. Stränderna öster om var riktigt fina och ganska mycket lä.

Ön var i vårt tycke väldigt vacker. Andra upplever den som ful. Vi hade hyrbil hela veckan och såg det mesta av ön. Ett tips är att ta en biltur ganska sent på eftermiddagen då de flesta hyrbilar och turbussar kört hem. Dessutom framstår Lanzarotes alla färger ännu klarare då.
Vulkanlandskapet är ett måste att besöka. Overkligt och vackert!

Jag tycker att det var ganska billigt att äta och dricka. Vi åt en del grillad fisk. Mojosåsen som serveras till det mesta är god och smakar olika på alla ställen.
Svara med citat