Ämne: Dyrt?
Visa ett inlägg
  #1  
Gammal 2009-02-27, 08:51
laeros avatar
laero laero är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Borås
Inlägg: 1 026
Standard Sv: Dyrt?

Citat:
Ursprungligen postat av Janérik Visa inlägg
Ni säger att Grekland tappar konkurrenskraft men det stämmer väl inte riktigt. Visst, för oss svenskar blir det dyrare att åka till Grekland men det är väl ingen annan västvaluta som tappat lika mycket som den svenska kronan.
Grekerna tappar alltså turister.....men de tappar mest svenska turister och vi svenskar är väl ändå inte en jätteandel av deras turistinkomster.
Grejen är att att i princip alla fristående valutor har tappat mot euro och dollar. Nkk ungefär som Skr, Brittiskt pund kanske mer än Skr beroende på vilka tidsperioder man mäter och Isländsk valuta ska vi inte tala om. Dessa länder står för en betydande del av medelhavsresandet. Sedan har vi de delar av östeuropa som inte infört euro, jag har inte koll på varje valuta där med ex.vis Polsk Zloty har liknande kursfall mot euro.
Grekland tappar alltså inte bara svenska turister. Men alla som varit på öar som Naxos, Amorgos, Antiparos, Koufinissi och Samos kan ju fundera över vad ett bortfall av svenskar (och norrmän) betyder lokalt på dessa öar.

Till det här kommer att även länder med euro kommer att bidra med färre turister, pga den generella lågkonjunkturen, trots att de genom euron har oförändrad köpkraft i Grekland.

Lars

Senast redigerad av laero den 2009-02-27 klockan 09:39.
Svara med citat