Vi har ju en gång kommit till Evia från Skopelos och då var vi på väg hem och stannade i Karystos som vi föll pladask för...(Du kan läsa i vårt resebrev från Peloponessos-Skopelos-Evia 2006 och även om Evia i resebrevet från Tinos-Evia 2008 ).Förra året stannade vi 3-4 dagar på väg hem från Tinos och bodde även då hos Bill i Karystos..Vi gillar hans boende högt!
Marmari-Karystos är jättemysigt och genuint och runt Karystos finns många fina stränder.... särskilt söderut.
Vi hyrde bil förra sommaren och åkte runt lite .
MEN..vill ni se Chalkida och norra Evia i första hand är inte Karystos en bra utgångsort då det är långt att köra upp till Chalkida....Då är det bättre att utgå från just Chalkida dit det går buss och tåg från Aten.
Nu i sommar ska vi än en gång åka hem via Rafina från Tinos och tänker då stanna 9 dagar på Evia. Först några nätter i Karystos, sen hyr vi bil där och åker norrut och är iväg 4-5 dagar för att sen avsluta sista nätterna i Karystos. Då kan vi åka direkt till Rafina med morgonbåt och ha god tid på oss till flyget. Vi väljer alltså ändå att utforska Chalkida och norrut från Karystos , men det beror på att vi vill träffa vår Bill igen och bo hos honom....Vi gillar Karystos!
Ang Din fråga hur många mil det är Kymi-Marmari så vet jag inte , men utan paus för bussbyte tar nog färden minst 3,5 timmar om jag minns rätt.....Det är SLINGRIGA vägar men otroligt vackert... Bussen stannar ju på flera ställen efter vägen och det blir avstickare från huvudvägen så det tar sin tid

Vi startade kl 8 ca från Kimi, men kunde lika gärna tagit buss därifrån efter lunch för vi fick ändå sitta och vänta så länge i Lepora på anslutningsbussen som kom kl 14.30! Fråga ordentligt när ni köper biljetten i Kimi...Sen hade vi ca 2.5 tim från Lepora fram till Karystos..Vi hade ingen turlista utan tog dan som den kom och brydde oss inte om att dagen gick!
Nu när jag skriver så sätter längtan in igen
Lissi