Sv: Ixia i Augusti
Du bör gå på Fritidsresors informationsträff. De går igenom vad som finns att se på Rhodos ö, tror de har en stor karta o pekar på också.
Men, deras utflykter är dyra. Om ditt hotell har egen Greeknight med dans o mat så hoppa över Fritidsresors festkväll i Afandou, är lite löpande band och opersonligt över den tillställningen även om danslaget som uppträder är väldigt duktiga. Man kastas ur bussen, äter o dansar sedan kastas man in i bussen igen.
Jag vet inte var du skall bo eller hur många ni är men generellt är det billigare att ta taxi från flygplatsen till hotellet (vi pratar ixia nu) än att betala transfer per skalle till Fritidsresor. Dessutom tar det lång tid innan man kommer iväg för att guiden skall räkna in alla och det skall väntas på folk som förirrat sig eller inte fått bagage osv.
Hyr bil ett par dagar så att ni kommer bort från turismen och upptäcker riktiga Rhodos. Söderut i småbyarna är det billigare att äta. Skall man ut på utflykt är huvudvägen som går längs kusten bra att utgå ifrån. Följer man vägen söderut kommer man snart till Kremasti, med deras fina Kyrka (som blev lite skadat i jordbävningen förra sommaren), längre söderut kommer man till väg som tar en till ett Winery och även Fjärilsdalen. Ännu längre söderut längs kusten (västra fortfarande) kommer Kamiros där det finns en ruinstad på ett berg som är väldigt intressant att besöka (ancient kamiros). Sedan finns det lika mycket att upptäcka på östra sidan,, plus surfers paradise på sydspetsen. Man hinner inte med allt på 14 dagar om det skall solas o badas också. Så när ni samlat info, sätt er ner och planera lite, annars rinner dagarna iväg och man tycker att inget hänt.
På östra sidan finns fler fina stränder, men det blåser ingenting där och det är väldigt hett både i luften och på stranden. Tsambika stranden är fin, till exempel. På västkusten behöver ni riktiga badskor eftersom det är stenigt på stranden och botten. Det är inte roligt att slå i stortånageln i en uppstickande sten. Jag o min familj tycker Ixia är perfekt ställe att bo på med fin solnedgång om kvällarna och med en svalkande vind. Sedan så åker vi på dagsutflykter till andra stränder de dagar vi inte ligger vid poolen på hotellet.
Senast redigerad av johan™ den 2009-06-17 klockan 16:13.
|