Det som är så trevligt med Folegandros är att öns myndighet (eller vad det nu heter) har bestämt att det inte får finnas plastbord/stolar utan alla serveringar ska ha sina möbler i trä. Parasoller ska gå i blått eller vitt. Det ska vara enhetligt och med lite stil. Alla matsedlar utanför restaurangerna ska vara handskrivna. Det får inte förekomma reklamskyltar/flaggor överallt på tex CocaCola.

I Chora så blir detta tydligt när man går runt bland torgen.
Vi fick veta detta av Stavros på Stavros café vid Dounavi torget. Nu sa han att han inte heter Stavros utan att det var ett feltryck i Willmaguiden men jag kommer inte ihåg vad han sa att han heter.

(Jag tror ibland att jag har namndyslexi för jag har otroligt svårt med namn) Han kan lite svenska för han arbetade med Club 33 på 80 talet.
Han var mycket trevlig och berättade många intressanta saker om Folegandros.