Sv: Margarita studios i Ambelas?
Har aldrig varit i Ambelas, men väl i Alyki många gånger.
Det närmaste Ambelas vi varit är nog Santa Maria stranden, som är fin.
Har tittat på Margarita studios fina hemsida, det ser verkligen fint ut med pool och fin service, t.o.m. kurser i matlagning (ser att en Kalimera-tröja deltagit, kul - det skulle jag också vilja!).
Vi brukar bo hos Manolis Skandalis i Alyki, det är han som har cafeterian/pizzerian vid kiosken/stranden centralt i byn. Han har några fina rum som vi trivs väldigt bra på, men man kan kanske inte jämföra med servicen på Margarita studios i Ambelas, där det tydligen även finns trådlöst nätverk.
Det är trevligt liv i Alyki med många greker som semestrar när det är säsong. Kanske mer liv än i Ambelas, men det är bara en gissning, jag har som sagt inte besökt Ambelas.
Tror du kan hitta några bilder från Alyki, sök evt. under Manolis Skandalis Alyki..., tror någon agent har lagt ut bilder och tel.nr.
|