Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2009-09-21, 16:58
larss avatar
lars lars är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 881
Standard Sv: Varning för restaurang Enplo i Chania

Citat:
Ursprungligen postat av rogga Visa inlägg
Vi kom tillbaka från Chania igår.
Denna taverna var den första på vänster sida mot en sidoutgång efter att man hade passerat en köttdisk. Ännu ett exempel på att man skall undvika ställen med inkastare och kontrollera priserna innan man beställer något.
Från mitten av saluhallen österut första på vänster hand, en dam 55-60 år är "inkastare". Stället drivs tillsammans med sonen. Tavernan rätt stor med saluhallens mått mätt. Det här stället om jag har rätt är till största delen inriktat på turister och då är priserna säkert högre. Jag har själv inte besökt den här tavernan inriktningen på turister.
Nästa gång besök någon av de två efterföljande matställena på samma sida, Zerbos och Agapinis, men det är ju inte lätt att känna till kanske första gången man besöker Chania.
Jag är glad att ni är nöjda med de andra ställena ni besökte.
lars
Kriti stin kardia mou
Svara med citat