Hm, känns som om du ställt frågan i "fel" forum (eller kanske rätt

)...
Håller med ovanstående, visst kul testa ett annat land också, men just Turkiet...har enligt mig inget som inte Grekland har (och det så mycket bättre). Partisk, jag?
Börjar också tröttna på tjatiga försäljare, isåfall åker jag hellre till nordafrika, lite mer annorlunda än Turkiet.
Men om du nu ska till Turkiet så kan jag tipsa om Side, som iallfall för tio år sen var ungefär som du beskriver. En liten mysig stad med centrum utan biltrafik å lite arkeologiska lämningar som kolonner å mosaik utspritt lite här å var. Rätt så bra stränder, en på vardera sida av stan. Men som sagt, det var ju länge sen jag var dit.
//Lena* - som svurit dyrt å heligt på att INTE åka till Grekland nästa år igen. Å hur blev det, jo en Skopelos-resa är inbokad!