Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2010-01-17, 12:33
Katitzis avatar
Katitzi Katitzi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Norrtälje
Inlägg: 4 414
Standard Sv: Efterlyses: liten ö med många stränder!

Kan tipsa om Thassos som är en mycket moppe(vespa)vänlig ö!
Bra vägar runt hela ön som är nästan rund till formatet. Inte alltför hiskeliga bergsstup vid sidan av vägen och många små (och större) fina stränder som man oftast ser från vägen. Byar och historiska minnesmärken finns det gott om!
Man kan även ta båten till fastlandet som ligger nära. Utanför byn Keramoti där färjan lägger till finns en halvö med härliga sandstränder. Man kan också ta båten till staden Kavalla på fastlandet.

Visst är Karpathos också fint, men det är inte lika tätt mellan stränderna. Dessutom har jag aldrig varit så rädd på vespan som när man åker över de höga bergen till stränder som Apela och Achata tex. När det dessutom blåser styv kuling är det inte så lätt att hålla vespan på vägen!

Lycka till med planeringen! /Katitzi
Svara med citat