
2010-04-23, 09:01
|
 |
|
|
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
|
|
Rethymno fredag 23 April
Fredag morgon 23 April. Rethymno
Sitta nu takaltan på Nakli att hamra ned dagens rapport.
Först svar på frågorna om den fina och mer än prisvärda källarvalvstavernan vi besökte under onsdagskvällen. Tavernan heter ”Fanis” och har gatuadressen Govantzidaki 19, Rethymno.
Gårdagskvällens middag på C och G-s takaltan var mer än lyckad. Lovisa hade inbjudits till sällskapet, och hon är en verklig profil väl värd att samspråka med. Lovisa lever och verkar här i Rethymno och är medborgare i Switzerland, men är också svenska. Git hade fixat till en rent furstlig måltid med diverse förrätter samt fisk som huvudrätt. En vansinnigt god middag i lika goda vänners lag. Tala om att trivas.
Nu på morgonen kunna vi via webben konstatera att läget för trafikflyget i norden och övriga Europa stabiliserats, alla askmolnen till trots. Vi har under hela askmolnstiden nogsamt följt trafikflygets rörelser på den eminenta webbplatsen www.flightradar24.com
I realtid kunna man därstädes följa all trafik i luftrummet. Avgångar, destinationer, och var planet sig befinner i luftrummet. Därtill flightnummer samt flygbolag och marschhastighet.
I eftermiddag ska vi via webben boka in oss på något trevligt och prisvärt boende i Geourgopouli. Ni får gärna komma med tips på boende. Vi reser med bussen från Rethymno i morgon lördag vid lunchtid och har tänkt oss tre nätter i G. Sedan väntar vår förbokade takstudio på La Casa i Chania old town på oss den 28 April.
I afton ska vi leta reda på en trivsam taverna här i Rethymno för att spisa middag i all enskildhet. Det är nu en vecka kvar på vår resa, och vi har det väldigt bra. Vädret alltfort utmärkt.
Arne och Birgitta
|