Visa ett inlägg
  #1  
Gammal 2010-05-30, 21:21
AndersK AndersK är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Inlägg: 766
Standard Varsel om strejk den 9 juni 2010

Det är en spännade tid vi lever i! Förutom varsel om strejker i Grekland så finns det nu ett även i Sverige, vilket - om jag tolkar saken rätt - kan komma att beröra en och annan av oss. Här nedan finns en del av det som anges i Svenska Pilotföreningens varsel.


"Utökat varsel för svenskt flyg
SPF har under ett par veckor fört förhandlingar för regionalflyget i ett försök att komma till en uppgörelse. Förhandlingarna har gått oerhört trögt.
Det som SPF har velat förhandla om har ännu inte bemötts av motparten.
SPF varslar därför om sympatiåtgärder i form av total arbetsnedläggelse för samtliga medlemmar i Svensk pilotförening. Undantagen verksamhet är ambulansflyg,
helikopterflygning i ambulans- eller räddningstjänst samt SAS långdistansflygningar.

Sympatiåtgärden är varslad att gälla från onsdag den 9 juni 2010 från kl 05.00 till kl 13.00, svensk sommartid."

Är min tolkning korrekt, dvs. om strejken blir verklighet så kommer planerade flyg till/från Grekland att bli stående på marken? Någon som vet mer??

/Anders
Svara med citat