Ohh Du lever ett drömliv !!
har läst din blogg o sett ditt mysiga hus.

Jag hoppas att jag ska kunna bo i Grekland när det är dags för mig att gå i pension. I denna skrivande stund får jag ståpäls !!!

Kalimera/Janne beskrev allting så målande och exakt som jag kände tror det var 1997....jag laddar nu för nya upplevelser på Vackra Naxos
Citat:
Ursprungligen postat av Yanna
Ja Grekland är kärlek! Min kärlek till Grekland startade på Santorini i slutet av april 1996...min första öluff till Grekland...o min första resa på egen hand.
Vad än någon annan säger om Santorini...för meningarna är delade...så vet jag vad jag kände den där dagen i slutet av april 1996 när jag stod på altanen till min "grotta" och blickade över kraterkanten ner i havet!
Har sagt det förr o säger det igen....jag var lycklig, det var ren o skär lycka, helt olik annan lycka jag känt...det kändes som jag hade sockerdricka i blodådrorna, det var berusande....äh...svårt att förklara, men jag VET....det var då jag blev kär i Grekland och kärleken lever kvar, idag bor jag permanent i Rethymno på Kreta...som passionär....ett vanligare ord är pensionär men jag föredrar passionär.....då man lever ut sina passioner! 
Naturligtvis...för mig iaf...kommer jag att starta kommande öluffar från Kreta istället för från Sverige!
Yanna - lycklig passionär på Kreta!
|