Citat:
Ursprungligen postat av Monica P
Ja, spekulera går an. I alla fall är jag mycket nöjd med internet!
|
..och jag med för annars hade jag inte kunnat ta del av Dina kloka tankar Monica.
Jag är nog lite som du, fast jag bor i en stad. Mitt enda fönster "utåt" vad gäller internet är förutom vanlig e-post, endast Kalimera. Där har jag vänner och får inblick om livet i mitt favoritland Grekland.
Ett tips: Gå in på svt.play och titta på den fantastiska intervjun med Theodor Kallifatides som sändes i SVT1 i går. Så klok han är!
Tänk att HAN skulle visa på det faktum att så gott som hela vår beskrivning språkligt av naturen är ENSTAVIG: vår, höst, sjö, snö, regn, träd, löv, blad, barr, vind,varmt , kallt, flod, älv, å mfl mfl..det har jag aldrig ens tänkt på
Detta var en parentes...Nu ska jag skrapa bort snö på bilen så jag kan åka till jobbet och ha en fin luciadag med mina små telningar. -6 grader står termometern på.
Ha en bra dag!
Lissi