Sv: Är du uppkopplad på semestern?
Vad ni kategoriserar frågan! Det har inte ett dyft att göra vare sig med ålder, yrke eller om man är pensionär, utan som det mesta annat, en fråga om tycks och smak. Och att man blir stressad/rastlös och avkopplad av olika saker och aktiviteter.
Jag tar aldrig med böcker på semestern, för att läsa är inte semester för mig. Inte heller skriver jag vykort för bara tanken gör mig småstressad. Jag minns att någon en gång här i forumet skrev att hon/han inte vandrar när de är i Grekland för de har ju semester. En del blir rastlösa av att ligga på en strand. Andra tycker att det är slöseri med tid att sitta på en taverna och titta på folk. Vissa kan absolut inte tänka sig att motionera när de har semester, andra tycker att en morgonjogg är det absolut bästa sättet att uppleva ett ställe.
Vi är olika och tack och lov för det. Själv blir jag inte stressad av datorn, trots att (eller kanske för att) jag jobbar större delen av dagarna vid den.
|