Visa ett inlägg
  #7  
Gammal 2011-05-18, 06:01
Fjonks avatar
Fjonk Fjonk är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2007
Ort: Värmdö
Inlägg: 67
Standard Sv: Småbarn på Rhodos

Rhodos och småbarn=vinnande kombo
Ni 'måste' se Lindos och Gamla stan! Sen finns det en miljon andra saker som är kuliga för små barn att göra på denna solens ö. Fjärilsdalen är dessvärre tom den här
tiden på året så hoppa över den. Sju källorna är en sval och härlig plats med en bra restaurang. Där ni ska bo blir det VÄLDIGT varmt så glöm inte att smörja om och om igen, de lär bada mycket Trafiken nedanför Faliraki är inte alls så tät och intensiv som inmot Rhodos stad. De flesta greker har överseende med velande turister men visst, det är inte samma trafikklimat som hemma i Sverige. MEN, hyra bil är det absolut bästa sättet att SE ön på. Bergen är underbara och de små byarna med djur och olika fruktträd längs vägen är en upplevelse för barnen att se (även för vuxna )

Språket? Ja Engelska är de grymma på (nä inte i de små byarna kanske) och på många ställen pratas det även lite svenska.

Kika in på min Rhodosblogg, kanske hittar du nåt intressant. Adress i min profil! Trevlig Resa
Svara med citat