Visa ett inlägg
  #44  
Gammal 2011-09-21, 11:05
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Onsdag 21 September. Patmos

Onsdag 21 September. Patmos

Ånyo en varm morgon med 26 grader nu klockan sju. Vi kan dock konstatera att det nu dykt upp viss molnighet. Hotellets Eva lät meddela att det väntades regn under dagen. Såväl moln som regn tackar vi för. Det skulle faktiskt sitta fint med lite väderomslag efter tio dagar med obarmhärtig sol och svaga vindar.

Nu kan vi förstå att en och annan Kalimeravän undrar hur vi är funtade som önskar moln och svalt väder, samt därtill en och annan regnskur. Men det förhåller sig sålunda, att vi två aldrig tillbringar tid i solstolar att pressa. Våra grekresor har annan innebörd. Av just detta skäl förlägger vi våra resor till Maj/Juni samt September/Oktober. Tur att vi alla hava olika behov och önskemål.

I går afton blev det promenaden ner till Fishermans för en Ouzosittning.
Tvenne stora vita turistkryssare hade anlänt till redden utanför hamnen.
Motorbarkasser gingo i skytteltrafik mellan fartygen och hamnen där bussar väntade att ta turisterna upp till Johannesgrottan samt Citadellet.

När så kryssningsturisterna kommer åter ner till Scala, då har de ett par timmar på sig att shoppa i de exklusiva butikerna längs ströget. Så vandra de tillbaka till de väntande barkasserna som för dem åter till respektive fartyg.

Vi tog en taxi upp till Chora vid sextiden för att äta middag hos Jimmys Balcony. När vi kom upp till parkeringsplatsen nedanför Citadellet, då rådde därstädes fullt kaos. En sådär femhundra turister och tio bussar hade att dela det minimala utrymmet.

Efterhand vandrade turisterna i grupper upp mot Citadellet och vi kunde i lugn och godan ro promenera upp till Jimmys att ärta kvällsmat.

Det fick så bli sista bussen hem till byn.

Under gårdagen kollade vi upp hur vi ska göra med återfärden till Samos. Det får bli en tur med gamle Nisos Kalymnos, som på måndag tager oss tillbaka till Pythagorion via Agathonissi och Arki. Färden tar cirka tre timmar.

I bildgalleriet återfinnes bilder från Birgittas blomstersafari här på hotellområdet under gårdagen. Bilderna hittas under ”fotosafari20sept”

Och nu, vid pass fem i tolv falla de första regndropparna. Lycka!

Arne och Birgitta
Svara med citat