Fredag 6 Januari. Paleochora
Fredag 6 Januari. Paleochora
Morgonen inleddes med mörka moln över såväl berg som hav. Dock behagligt varmt med arton grader redan klockan nio. Nu har molnen över havet börjat skingras och den livgivande solen tittar fram emellanåt. Hotellhundarna Lucy och Elvi anlände redan vid åttatiden att krafsa på studiodörren och påkalla morgonmat. Inga problem. Vi hade en Doggy Bag från gårdagens tavernamiddag att portionera ut till de tacksamma djuren. Vid niotiden var det så dags för Haris-Totte att jama hungrigt från altanbordet.
Hemfärden från Chania igår på eftermiddagen gick helt enligt plan. Vi tog vår rygga och promenerade vid halvelvatiden över till Marias Roof Garden. Arne kvickt iväg till saluhallen för att handla mera av den goda lufttorkade skinkan. Nu har vi nästan ett helt kilo att medbringa hem till Umeå nästa fredag. Det vackra vädret bestod även denna dag och solen flödade från molnfri himmel. Maria förvarnade dock om att fredagens väder skulle bli sämre, med moln, starka vindar och en del regn.
Strax innan bus station finnes en liten blomsteraffär. Det kan man se genom att kolla in alla svarta bromsspår av damsandaler på trottoaren. Birgitta genast in i butiken att inhandla doftliljor.
Så upp till bus station att ta 12.45-bussen till Paleochora via kustvägen. Det var nästintill fullsatt, endast greker och vi två turister.. Väl uppe i bergen fascinerades vi av vårens blomsterprakt. Gröna gräsmattor fyllda med de väldigt vackra gula lågväxande vildblommorna.
Som färdkost på bussresan hade vi på stationen inhandlat varsin burk Mythos samt en fräsch baguett. Vi noterade att dessa Mythos var de första ölen vi inmundigat sedan vi hit till Kreta anlände för dryga tre veckor sedan. För oss gäller vinkrus vid besök i övärlden. Krusklyvandet hör Grekland till….
Apelsinträden äro fyllda av läckra orangefärgade frukter, citronträden likaså ehuru i mer citrongul färg. De flesta träden har fått vackert gröna bladverk. Vi kommer att sakna den naturbilden när vi kommer åter till ett Sverige i vinterskrud.
Vid halvsextiden gick vi över till Water Edge att ta farväl av Paul och Lisbeth som skulle fara till Chania Airport för att lämna åter hyrbilen samt borda flygplanet till Athen vid elvatiden på förmiddagen. Paret från Switzerland fick lifta med till flygplatsen. De ska också fara hem idag.
Middag spisade vi på granntavernan. Ingen större trängsel kunde förmärkas. Det var bara vi två och ett yngre grekiskt par.
Hemåt i den kyliga kvällen vid niotiden i svagt duggregn.
Tvenne bilder från gårdagen återfinnes i galleriet under ”Fredag6Januari”
Nu är det ordentligt igenmulet, och dimman rullar in från havet. Endast 15,5 grader ute på altanen.
Vi sitta dock inne i den goda stugvärmen att trivas
Idag ska Haris Fru Flora komma åter till Kreta efter sina tio dagar i Skottland där hon tillsammans med sonen ha firat jul och nyår med släkten.
Nu har vi exakt en vecka kvar på denna månadslånga vinterresa till Kreta. Väl hemma är det i stort sett bara att ånyo packa ränslarna för färden till Röda Havet och Sharm El Sheikh den 4-18 Februari.
Water Edge Café klockan 11.40
Arne och Birgitta
|