Ämne: Avatar
Visa ett inlägg
  #52  
Gammal 2005-11-20, 22:53
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Avatar

Citat:
Ursprungligen postat av Ruby
Man kan väl döma folk efter utseendet även om de ser bra ut? Det är ju det som är problemet, att hur man än ser ut kan folk ha fördomar om just det utseendet - vare sig man är blond, mörkhyad, storväxt eller ser ut på något helt annat sätt.
Ja inte bara det. Vi 'dömer' alla vi träffar efter utseendet, alltså i betydelsen att det bidrar i högsta grad till de intryck/den bild vi får av en männsika när vi först träffas. (Sedan, om man är öppen för dem man möter, så ändras den bilden allt eftersom man lär känna människan.)

Det jag gillar med internetkommunikation är att man kan få intryck av människor utan att man känner till alla de yttre saker som i vanliga fall påverkar intrycket, dvs ålder, utseende, dialekt, röst, lukt, ögonkontakt, kläder osv.
Svara med citat