Tisdag 14 Februari. Sharm
Tisdag 14 Februari. Sharm
I god tid innan gårdagens middag gjorde vi en utflykt till hotellets pharmacia i akt och mening att fylla på Birgittas nu sinande förråd av medikamenter. Det är den enda utflykt vi gör sett mot bakgrund av Birgittas onda nacke och morgonfeber.
Apotekaren lade sin panna i djupa bekymmersamma veck eftersom den onda nacken ej blivit kurerad. Han föreslog insättande av en penicillinkur samt tabletter mot Birgittas oroliga mage. Sagt och gjort. Vi inhandlade medicin för ytterligare 210 LE.
Nu är detta emellertid en mycket billig och prisvärd utflykt. Vi hade ju innan avresan till Sharm budgeterat en bunt tusenlappar för utflykter med Sharm som bas. Utflykter som av förklarliga skäl icke kunnat genomföras.
Vi närde tankar på en tvådagars utflykt till Luxor och Assuandammen med Abu Simbeltemplet, en heldagstur på Röda havet med glasbottenbåt att beskåda korallrev och vackra tropiska fiskar. En tur till klippstaden Petra i Jordanien. Men, det går fler tåg. Vi kanske gör en ny resa hit i Februari nästa år.
Det blir förvisso en varm och solig dag idag. Redan vid klockan åtta på morgonen visade altantermometern på 24 grader och det var ej något moln att skymta.
Men nu!! Klockan 14.00 idag tisdag kom Internetaccessen på hotellet igång.
”Allah Akhbar”! (Gud är stor) Laptopen slog frivolter av glädje av att äntligen kunna göra de nödvändiga uppdateringarna av F-Secure samt alla andra uppdateringarna från Microsoft etc.
Bredbandet via kabel här på hotellet är hypersnabbt när det nu väl fungerar. Vi har lagt in lite bilder från vår ankomstdag den 4 Februari i bildgalleriet under ”Sharm 1”
Så har vi nu därtill kunnat läsa kommentarerna till våra dagsrapporter på forumet. Vi finner inläggen om det olämpliga i att fara till Egypten med förment politiskt instabilt läge som en smula besynnerliga. Vi noterar dock att andra kalimeravänner mycket bra tagit den diskussionen. Vi avstår därmed från att ytterligare kommentera detta.
”Imsh Allah” (Om Gud vill) så får vi behålla denna förnämliga uppkoppling till dess vi lämnar hotellet för hemfärd på lördag den 18 Februari.
Birgitta har nu piggnat till betydligt, huruvida det beror på den nya dundermedicinen vi igår inhandlade, det undandrager sig dock vår bedömning.
Nu sitta vi altan att lyssna på P 4 Extra med Lotta Bromé via SR-s streamade utsändning. Ett större antal email ska strax genomgås. Det samlas ju en hel del dylika på tio dagar.
Arne och Birgitta
|