Visa ett inlägg
  #41  
Gammal 2012-02-15, 16:04
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Onsdag 15 Februari. Sharm

Det ska bli en varm dag. Redan klockan sju på morgonen var det 23 grader ute på altanen.

Gårdagskvällen intog vi middagen i buffématsalen. Kockarna är mer än suveräna på att variera matutbudet. Allehanda läckerheter dukas upp på prydliga fat i separata avdelningar. En brödavdelning, en avdelning för grönsaksrätter och kallskuret. Så en avdelning med efterrätter.

Kockarna huserar i rundelns mitt att koka, steka och grilla. Varmrätterna fås endera direkt uppskurna alternativt tager man det man vill ha i de stora lockförsedda lådorna i rostfritt stål.

Så snart man ätit upp en maträtt kommer kyparen genast att avlägsna tallriken från bordet. Måltidsdryckerna serveras direkt vid borden. Det finnes rött och vitt vin, riktigt gott för resten. Så finnes öl och snaps och naturligtvis bordsvatten och juice.

Vi har lagt in lite bilder från gårdagens middag i galleriet under ”Sharm 2 ”

Birgitta är fortfarande besvärad av den onda nacken och en elak hosta. Penicillinkuren medför också att hon blir fort trött och behöver vila mycket.

Vi får dock glädja oss åt att Internetuppkopplingen alltfort fungerar precis perfekt.
Vi var allt lite oroliga när vi i morse startade laptopen, men det gick bra. Att på morgonen återigen kunna lyssna till morgonekot och de lokala nyheterna från Radio Västerbotten är för oss en fröjd.

Arne gläds därtill extra mycket åt att ånyo kunna läsa sina favoritmorgontidningar i nätupplaga.

Nu klockan 16.00 när denna rapport skrives har vi 27,5 grader och solen strålar som den gjort mest hela dagen.

Nu återstår endast tre dagar tills det är dags för hemfärd. Femton dagar går väldigt fort här vid Röda havet

Vi ska i afton ta vägen till den italienska restaurangen att boka bord till torsdag kväll. Vi har ju en frisläng kvar enär man en gång i veckan får spisa gratismiddag därstädes när man har AI.


Arne och Birgitta
Svara med citat