Citat:
Ursprungligen postat av Icebell
Hej
Vi har rest mycket och har ett barn med en sjukdom som heter neutropeni. Det är inte en allergi utan en blodsjukdom. Det betyder mycket för barnen att få resa! Vi gör nästan all mat själva. När vi går ut så är det sällan som vår gosse vill äta annat än pommes frites...Och då äter han bara det!
Ett tips till er: Sköt om ert barn väl. Hela familjen är väl inte allergisk och kan äta ute utan risk för svåra chocker. Ta med ert barn och ha med barnets mat. Det handlar om hans liv som inte ska riskeras i onödan. Samtidigt behöver ni föräldrar få njuta. Förklara till personalen på restaurangen att han har en "sjukdom" och kan inte äta allt. Det förstår alla! Pojken är säkert också nöjd med detta och kan kanske få någon kompensation i form av något annat man belönar honom med än restaurangmaten, som han eventuellt inte skulle ha gillat i alla fall  
|
Ja trygghet är viktigt för Simon som är 10 år i dagsläget. Vi kommer ta med mat och även kolla runt och äta det som går =)
Endast sonen som har speciellt födoämnesallergin.
Självklart kommer han få sådant han gillar istället så långt vi kan fixa det
Tack för ditt svar =)