Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2012-05-17, 19:12
MariaJs avatar
MariaJ MariaJ är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Norrbotten
Inlägg: 697
Standard Sv: Varning för Moscow i Gamla stan

Citat:
Ursprungligen postat av ellada Visa inlägg
Tack för varningen ska dit om 10 dar.Har du någon "färsk" rekommendation på bra taverna Prisläget nu? Tacksam för svar.
Hälsningar Susanne
Det är alltid svårt att rekommendera tycker jag. Det är ju så olika vad man har för tycke och smak. Vi åt en kväll på Romios i Gamla stan, som många skriver mycket positivt om. Vi tyckte det var sådär faktiskt. För det första fick vi vänta väldigt länge på maten, säkert en timme minst. Sen när maten kom var den inte varm, utan allt var halvljummet bara.

Däremot så åt vi två gånger på Romeos som här på Kalimera har skrivits lite negativt om, men där tyckte vi att vi åt den bästa maten. Mycket trevlig personal och där bjöd de också på ozuo efter maten.

Prisläge? En grekisk sallad runt 5 euro, en Mythos 3,5 - 5 euro (förutom den för 18 då!) Genomsnittspriset för våra middagar låg nog på runt 35 - 40 euro för två personer. Generellt tycker jag det är rätt så dyrt på Rhodos!
Svara med citat