Visa ett inlägg
  #16  
Gammal 2012-05-29, 14:59
Mats Fredssons avatar
Mats Fredsson Mats Fredsson är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2006
Ort: Öland
Inlägg: 212
Standard Sv: Vad är det för fel på Grekerna ?

Citat:
Ursprungligen postat av pawik Visa inlägg
Jag har varit i Asien, Sydamerika, Australien och Afrika förutom Europa. Liknande trafiksituationer har jag BARA sett i Grekland. Rubriken är generaliserande, bilderna är fakta.

/pawik
Men, vaddå? De är ju "bara" 4 på scootern? I Indien, där jag varit ett antal gånger, är det fullt normalt med 5 på scootern... Då ska man dessutom hålla i minne att frun nästan alltid åker "damsadel", dvs har båda fötterna på ena sidan moppen.
Att åka 10 i en "auto" (som kallas tuktuk i Thailand) är lika naturligt.

Lånade en bild på nätet, har inte mina egna här.


Men, så omkommer det över 130.000 på indiska vägar varje år...

Åter till Grekland: jag tycker det har blivit lite färre "kamikazeförare" över åren. Första gången vi var på Leros for smågrabbarna runt som idioter överallt på smattrande moppar, självklart utan hjälm. Såg inte många såna senaste gången vi var där. (de kanske har mött sin skapare...)
Svara med citat