Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2012-06-05, 23:47
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 016
Standard Sv: Skalia Syrah Aghiorgitiko

Jo visst är det kul att det dyker upp grekiska nyheter, däremot känns det som om priset 76:- är ungefär vad betyget blev från min sida - dvs. hyggligt, stumt, ej smakrikt men i och för sig inte dåligt.

Kommer du att köpa "ett partille-ller" (Hegerforsare).

Tyvärr kommer det sällan numera inga mer spännande vin-nyheter från Grekland till Sverige. Systembolagets procedur är stenhård, debatten om statens hårda inblandning är i och för sig mest till godo, andra tycker tvärtom. Proceduren som används tror jag tyvärr innebär att en del grekiska vintillverkare aldrig får varken chansen alls eller en rättvis chans (det är många steg mot lansering) att konkurrera mot det stora flöde av viner från andra länder. Dessvärre tror jag (utan att ha belägg för det) att grekiska vintillverkare visserligen mycket väl känner till Sveriges potential att deras viner kan få genomslagskraft här. Men......logistikproblem samt nyss nämnda krav från Systembolaget (mest kvalitetshänseende) tror jag är de största käpphästarna.

Att försäljningssiffrorna historiskt sett av grekiska viner i Sverige dessvärre har dalat katastrofalt är ju bara fakta. För bara några år sedan fanns det över 10 st. grekiska viner i det ordinarie sortimentet.


/ Hasse
Svara med citat