Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2012-09-21, 16:56
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Fredag afton 21 September, Agathonissi

Fredag afton. Agathonissi

Ja, så lämnade vi Pension Eva på Pythagorion vid lunchtid. Vi lämnade våra tvenne ränslar i Evas vård tills vi återvänder nu på Söndag.
Vi gick ner till Gregorys att varsin Ouzo intaga samt gick Arne upp till Travel Agency att inhandla tvenne biljetter tur och retur Agathonissi. Priset för resan stannade på 30 € för oss två. Avresa med Nisos Kalymnos från Pythagorion klockan 15. Återresa söndag 13.10.

Vi vandrade vid ettiden upp längs huvudgatan att kolla in var vår missade taverna var belägen. Esperides. Nu hittade vi den minsann.
Esperides hade stängt för siesta, men vi vandrade vidare längs samma sidogata och fann oss en oas i form av Taverna Maritsa. Det fick bli ett krus vitt a 4 € att svalka oss med i väntan på Nisses avgång.

Nisse avgick på tidtabell. Icke var det många passagerare. Vi två var de enda turisterna som klevo av på Agathonissi förutom trenne greker och fyra soldater. Vi möttes i hamnen av en kvinna som lät förmäla att vår förhandsbokade studio tyvärr var dubbelbokad, men att man hade fixat en fin studio på Neros Pension istället till samma pris.

Det visade sig vara ett förnämligt uppbyte. Galant havsutsikt över hamninloppet och i mitten av byn. Studion försedd med trenne bäddar och mycket rymlig. Lägg därtill AC.

Arnes farhågor om knackig Internetanslutning kom genast på skam. Vodafonedongeln indikerade mycket stark mottagning med trenne staplar! Därtill hittade Laptopen tre stycken skyddade wlan samt ett oskyddat.

Nu ska vi strax ut att spisa middag på byn. Vi avser att i afton testa Taverna Glaros som kalimeravännerna så varmt rekommenderat.

Lite bilder från idag ligga inne i galleriet under ”Fredag 21 September”

Vi har idag också bokat in oss på Koala Hotel på Kos natten mellan den 25 och 26 September. Vi taga hotet om färjestrejk den 26 Sept på fullaste allvar. Det blir alltså tvenne nätter på Kos innan hemfärden från ön via Athen och hem till Stockholm.

Arne och Birgitta
Svara med citat