Tisdag 25 September. Samos / Pythagorion
Tisdag 25 September. Pythagorion Samos
Återigen en vacker och varm morgon med 24 grader redan klockan åtta på morgonen.Solen strålar från molnfri himmel. Vi har nu ätit frukost på balkongen här hos Eva på Sunshine. Eva förärades av oss en liten gåva i form av en kaffesked i snidat trä med en rentjur ingraverad i skaftet. Mycket uppskattad present enligt vad vi kunde erfara.
Middagen i går afton fick ånyo bli på vårt nya favoritställe Esperides. Vi gick dit i god tid väl medvetna om Tavernans popularitet. Mycket riktigt, redan vid halvåttatiden var det fullt. Alla bord upptagna av hugade matgäster.
Medelåldern på middagsgästerna var strax under den på kyrkogården. Alltså merparten var pensionärer, de flesta skandinaver. Inslaget av svenskar var påfallande stort. Tanken kunde lätt ledas till att vi var på en PRO-sammankomst. Det var bara dragspelsmusiken, gräddtårtorna och lotterierna som saknades… Ja kanske också kvällens gäst från Fonus som skulle informera om lågprisbegravningar och testamenten..
Det fanns även tre barnfamiljer av svensk modell, det ska sägas.
Vår middag stannade på 18 € inklusive ett krus vitt. Så fort vi lämnat vårt bord dukades detsamma av i rasande fart för att bereda plats för de gäster som placerats på väntebänken invid köket, försedda med varsin isad Ouzo att läppja på.
Så vankade vi hemåt vid tid strax före nio att sitta kvällsaltan innan nattningen.
Under gårdagen sporde vi ett antal greker om den omtalade storstrejken inom färjor, buss, taxi etc i hela Grekland. Alla vi talade med såg ut som fågelholkar i ansiktet. Strejk nu på onsdag?? Nej det skulle vi vetat i så fall.
Tjejen på Travel Agency såg närmast förnärmad ut när vi undrade om Flying Dolphin verkligen skulle gå till Kos onsdag morgon. ”Tror ni på fullaste allvar att jag skulle sitta här och sälja biljetter till en tur som ska bli inställd på grund av strejk?” Ja, vi får väl se. Vi har skickat ett mail till Flying Dolphins att efterhöra huruvida deras fartyg kommer att gå i morgon 08.00 onsdag från Samos/ Pythagorion till Kos eller ej. Vi inväntar svar. Vi har i nödfall en dyr Plan B att ta till om det skulle knipa.
Nu på förmiddagen ska vi ta en promenad längs hamnstråket bort förbi Elia för att se om det tillkommit några nya Tavernor eller Hotell sedan senast.
Med till visshet gränsande sannolikhet kommer vi att äta middag på Esperides även i afton.
Så ska vi betala för oss för de inalles fem nätterna vi bott här på Sunshine. Vi tippar på 40 € natten inklusive AC. Vi får väl se. Ja, nu vet vi. Eva ville ha 30 € natten eftersom vi ju denna gång hade bokat fem nätter. En viss mängdrabatt tydligen. Något extra för AC avkrävdes vi icke.
I morgon ska vi så förhoppningsvis borda Vesslan för färden till Kos via Lipsi, Leros och Kalymnos. Avresa 08.00 och ankomst till Kos 11.50.
Lite bilder från gårdagen och denna dags förmiddag ligga strax inne i galleriet under ”Tisdag 25 September”
Vi har nu tagit oss en bit bortom Elia och landat på Taverna Remetika. Här skickas morgonrapporten via Remetikas suveränt snabba wlan samt läppjas varsin isad Ouzo med Lemon. Bilderna kommer senare.
Arne och Birgitta
|