Sv: 4G på kontantkort i Grekland?
Det finnes flera operatörer, men min erfarenhet säger mig att det är Vodafone.gr som har den särklassigt bästa täckningen i Övärlden och på fastlandet.
Jag har en Vodafonedongel (modem) som fungerar precis perfekt. Refillkort till detta mobila bredband finns att inhandla i välsorterade livsmedelsbutiker, kiosker, samt i Vodafonebutiker. Enligt Vodafones hemsida ska det under detta år även bli möjligt att ladda refillkortet via nätet med Visakort.
Ett startpaket med dongel samt två GB trafik kostar sådär 43 €.
Nu har jag Hi 3G. Hur det står till med 4G vet jag inte.
Andra operatörer nu. Jag har försökt med GR.Cosmote, men det slutade i fiasko. Jag fick dock lämna tillbaka bråten och erhöll pengarna tillbaka.
Så finns TIM.GR, men detta bolag har jag aldrig varit i kontakt med. Mera troligt finns det därtill flera mindre bolag, men dessa har nog svag täckning.
Men, avslutningsvis, de allra flesta Hotel och Tavernor i övärlden har ju numera ett ofta utmärkt fungerande wifi att fritt bruka. En del Kommuner tillhandahåller därtill fritt wlan i området för såväl fastboende som turister.
Arne
|