Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2013-05-28, 22:26
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 457
Standard Sv: Vad mer än Egina och Santorini?

Citat:
Ursprungligen postat av nickelena Visa inlägg
Vad vi vill göra? Tja, fiska önskar sonen. Snorkla kanske. Åka moppe för att se lite. Bada. Bo så att det är promenad-avstånd till tavernor. Inget raj-raj behövs. Vi är njutare... av mat och dryck.

Ang. Egina-båten: Vi kommer att tillbringa torsd-fred i Aten. Så vi åker ut t Egina på fredag när vi tycker att vi sett nog på Acropolis. Beror säkert på dags-temperaturen. Men vi har inga tider att passa.

Sen beror det väl på vart vi styr kosan vidare, men förmodligen måste vi väl tillbaka till Pireus.

Tack så länge!
Lena
Betr. färjan Alexandros har den såvitt jag minns haft endast en avgångstid, c:a 11.20 eller något sådant, och inte alla dagar i veckan tror jag. Har alltid passat illa för våra flighter med ankomst Aten c:a 12.00. Just nu verkar den dessutom inte vara i trafik enligt den här sajten:
http://www.aeginagreece.com/aegina/p...imetables.html

Därför har vi alltid på senare tid fått ta båt till Egina stad och buss eller taxi därifrån. Bussen är lite gles med avgångarna. Ibland har vi kunnat dela taxi med andra som väntat vid busstationen i Egina stad. Annars är det inte alls fel att avnjuta lite retsina och friterade Atherinas vid fiskmarknaden medan man väntar på bussen.

Vad gäller kombinationer med Egina har vi en gång kombinerat med Tinos, via Rafina. Men Tinos är ju på fel håll för er som ska hem via Santorini. Kanske Sifnos skulle passa bättre. Verkar finnas hyfsade förbindelser Piraeus - Sifnos - Santorini enligt GTP. Har aldrig själv provat det, men säkert vet någon annan här på Kalimera.

Masse
Svara med citat