Fredag 31 Maj. Rethymno
Fredag 31 Maj. Rethymno.
Vi inledde denna morgon med frukostsittning på Olgas fina takaltan.
Vackert och varmt väder.
Gårdagens bussresa från Sfakia upp över bergen och ner till Vrissis var lika formidabelt vacker som alltid. Vi fick en lunchpaus på dryga timmen i väntan på bussen till Rethymno. Vrissis är en i vårt tycke vacker och spännande by.
Bussen till Rethymno anlände prick på tidtabell. Direkt vid ankomsten till Bussterminalen högg vi en taxi och beställde resa till Venetianska hamnen. Viss språkförbistring gjorde att vi i stället hamnade i fritidsbåtshamnen. Efter en sjuhundra meter lång promenad tog vi oss ändock till rätt hamn.
Så den korta promenaden upp till Olgas Pension och Stellas kitchen, där ett krus vitt smakade extra gott. Vi fick rum nr 2, en trappa upp. 40 € natten. Vi skulle ju bara vika en natt här i Rethymno eftersom vi har tre dagar bokade i en by sju kilometer utanför staden.
Vid femtiden på aftonen sammanträffade vi med våra vänner som är bosatta här. Bord var bokat på Stellas. Som alltid mycket god mat i goda vänners lag.
Lite bilder från gårdagen ligga inne i galleriet under Fredag 31 Maj.
Arne och Birgitta
|