Ämne: Tinos direkt
Visa ett inlägg
  #18  
Gammal 2013-07-22, 13:01
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Tinos direkt

Citat:
Ursprungligen postat av zakka Visa inlägg
Vi bodde alldeles där Ag Fokas stranden börjar på ett jättefint ställe som heter "Akrothalassia!
Där har vi gått förbi många gånger och jag har alltid tyckt att det ser så fint ut, men varit tveksam om det sett öppet ut, kanske för att jag bara sett det från vägen - och vi reser som regel i utkanten av säsongen.
Så här fint ser det ut:




Citat:
Ursprungligen postat av Sunny12 Visa inlägg
...morgonpromenader längs Ag.Fokias stranden varje dag och morgonbad...sen har jag bokat på Koralli som är beläget 10 m från stranden, ja ni vet vilket det är om ni promenerat däromkring..
Upplevde ni det som långt att gå in till centrum från ert hotell?
Forstår att du längtar, Sunny12! Att springa rakt ut i havet innan frukosten när man bor så nära vattnet - det är semester det!
Vi har bott lite längre ut (Golden Beach - i det lilla annexet framför/till höger om hotellet) och har gjort precis det samma varje dag när vi varit där. Helt underbart med ett morgondopp på Agios Fokas!
Om jag reste ensam skulle jag dock inte bo så långt ut som Golden Beach, hade nog valt Nikolettas då. Men Golden Beach ligger som sagt något längre ut än Koralli, som vi passerat många gånger utan att riktigt ha tänkt på det som rum att hyra, mer en liten taverna (har dock aldrig ätit där, kanske det bara är café eller bar?).

Missa inte en måltid ute på Marathia (strax höger om Golden Beach). Mycket god mat!

Hoppas att du får en riktigt härlig tur till Tinos! Bor du på samma ställe i alla tre veckor? Pirgos kan kanske också vara fint som omväxling. Eller Panormos. Och så en tur till Kolimbithra en dag det inte blåser nordliga vindar. Och kanske ett besök i Volax, fin liten ort.

Nu drar det i Tinos-tarmen igen!
Svara med citat