Visa ett inlägg
  #30  
Gammal 2014-04-17, 12:56
Deias avatar
Deia Deia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 059
Standard Sv: Eskortera hund ifrån Kreta - snarast

Citat:
Ursprungligen postat av AGGE Visa inlägg
Nu tycker jag att du klampar fullständigt i klaveret här. Håll i sär sakerna. Jag har inte diskuterat nåt om att skjuta och köra på hundar bara att det är fel att sätta en redan sargad stackare på ett flyg till ett annat land. För mig verkar det som du försöker ta bort fokus från det jag sa för att du innerst inne håller med. Så skjut inte budbäraren!
Jag accepterar inte sådana personangrepp, du vet INGET om mig så du ska inte anta en massa saker.

Citat:
Ursprungligen postat av AGGE Visa inlägg
För mig låter det helt absurt att en stackars döv och nästan blind hund ska påtvingas än stressande flygtransport till ett fullkomligt främmande land. Är inte det djurplågeri om något?


Mycket har jag blivit kallad men inte blivit anklagad för djurplågeri tidigare. Det är en förolämpning AGGE och det var du som började med det påhoppet. Jag har inte gett dig några kränkande tillmälen.

Det är konstigt att man kan sitta på ett internetforum och diagnostisera en hund och säga att man ska avliva den. Den veterinär som haft hand om hunden har ju ansett den resklar. Det brukliga är att det är veterinären som rekommenderar avlivning i de fall det är det bästa för hunden. Under flygfärden får hunden dessutom lugnande om det anses nödvändigt. Självklart behöver en hund som varit med om ett sådant trauma extra mycket tid och kunskap. Den magomvridning Lambrini dog av hade inte med hennes skada att göra. Det kan drabba vilken hund som helst, när som helst.

Nu kommer vi väl inte så mycket längre i detta fallet så det blir mitt sista inlägg i tråden. Men jag kommer att fråga igen om en ny hund behöver flygpartner! Över tusen klick på tråden, men så få som vill ställa upp. Det är tråkigt att det inte kan fungerar lika bra i Sverige som i de flesta andra EU-länder för att eskortera hundar, länder som Tyskland, Schweiz, Nederländerna, UK, Finland m.fl.
Avslutar med en vovve som det gick bättre för. Det är Lillie som också blivit skjuten på Kreta. Hon bor nu i Finland med sina hundkompisar. Hon går i skogen varje dag, viftar på svansen och mår bra - trots ett öga och ett öra.

Varning för otäck bild:
https://www.facebook.com/hundarkreta/photos/a.290246547761368.69219.288246284628061/526578274128193/?type=1&theater
Svara med citat