Visa ett inlägg
  #30  
Gammal 2014-07-07, 19:43
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Ensamresenär: Antiparos/Alonissos?

Citat:
Ursprungligen postat av Marianne Visa inlägg
Vi reser nästan alltid lågsäsong, men man kan ju ändra sig även där. Något charterhotell har det t.o.m. blivit senaste åren (nöjda även med det).
Jag har åkt cirka 25 maj senaste två åren, och det har varit rent gudomligt. Nästan folktomt vilket har varit skönt för oss besökare - men det är naturligtvis hårt att se hur de som lever på turismen på ön får kämpa.

Det är lustigt med Tilos. Vår och försommar är ju alltid högsäsong för den där "Du som åker så mycket till Grekland, har du något bra tips?"-frågan. Jag har alltid svårt att svara på den för man värderar ju saker så olika. Men i år har jag insett att Tilos nog är den ö jag faktiskt vågat rekommendera till rätt många. För att vara en liten ö är den ovanligt allround.
Svara med citat