Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2014-07-17, 16:57
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Har smarta telefoner förblindat oss?

Jag har också smartphone med , liksom maken. Jag håller med om att om det finns WiFI där man bor så blir det mer användande.
Nikoleta var utan WiFi på Tinos ända till förra sommaren, då hon kände sig tvungen då alla efterfrågar detta och väljer bort hennes boende i stor grad utan.
Det var i trädgården endast man kunde surfa, men detta har ju tyvärr inneburit att istället för att prata med varandra gäster emellan så sitter ju de flesta med sina mobiler. Nikoleta var helt förundrad över detta för det blev en sån kontrast mot förr....men visst har man kontakt ändå.
Nu ska WiFi även bli installerat på alla rum. Det är nog en "överlevarfråga" för många pensionat tyvärr.

MEN, inte kan vi skylla på telefonerna, det är ju vår egen "diciplin" som avgör.

Jag hörde någon berätta , att serveringstiderna på krogar i bla Sverige har blivit så mycket längre numer och kunder har börjat klaga, men det beror enligt servitörerna på att först, innan ens menyn efterfrågas så ska alla ha sin uppkoppling och måste få lösenord. Detta tar tid.

Det vänder, om några år vill alla bo på ställen utan WiFi!

Själva har vi för första gången laddat ner en stadsguide på androiden att ha med på vandringen i Warsawa om några veckor. Men jag garderar mig med en "riktig" guidebok också!

...och fanns inte WiFi tillgängligt där vi bor skulle jag aldrig få gubben med på resor....han måste kolla fotbollsresultat mm.

Lissi - som är mycket mer utan uppkoppling när jag reser själv.
Svara med citat