Visa ett inlägg
  #33  
Gammal 2014-07-19, 00:06
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 016
Standard Sv: Har smarta telefoner förblindat oss?

Jag skrev 15 vykort till Sverige under senaste resan (Syros). Jag har en gammaldags mobiltelefon och den användes till att skicka skryt-SMS om en bra resa till vänner.

Smart-phone - NEJ, jag hoppas jag slipper bli tvungen att köpa en. Jag har INGA BEHOV att ha de finesser den antagligen har.

Till er som påstår att ni behöver "hålla kontakt" till höger och vänster - man KAN FAKTISKT strunta i Sverige (eller andra platser, beroende varifrån ni härstammar) under tiden man är i Grekland. Okej, jag skickade som jag skrev ovan, några SMS men det var inte många, andra veckan av två blev det inga alls.

Det lär redan finnas plats i sjukvården för de barn som ganska snart behöver komma in för vård för de skador de kommer att få för deras användande av smart-phones. Det verkar dessvärre vara sjukdomstillstånd som vi får se mycket av i framtiden.

Jag har funderat på att ta med en liten lap-top på resorna, jag brukar skriva dagbok men bestämde mig nyligen för att ALDRIG göra detta. Jag använder penna och papper. På min arbetsplats finns det en person jag pratat med av anledningen att jag inte förstod ett meddelande han skrev på en notislapp. Han berättade då att han "slutat använda penna och papper tack vare all ny teknik". Det var en signal till mig som sade - "han har övergått till digitalt tillstånd" och kommer antagligen att inom några år att få svårt att uttrycka sig på annat sätt än via en skärm av något slag.

Jag har en mobiltelefon i min anställning, den är fortfarande att betrakta som "antik" men det väljer JAG. Hela företaget har smart-phones, inte ALLA men väldigt många. Jag kommer att TOTALVÄGRA att bli tvingad att acceptera en smart-phone så länge jag kan. Jag kommer att ifrågasätta varje patetiskt försök att bli påtvingad en, jag vill veta anledningen till varför JUST JAG måste bli tvungen att "göra som alla andra utan motivering". Man ser nämligen inte den lilla människan där jag jobbar, ALLA MÅSTE GÖRA LIKADANT, ledarskapet är värre än uselt.

Detta om detta.......jag blir OFTA anklagad för att "inte vilja ta emot ny teknik, förändra mig". Det är 100 gånger av 100, anklagelser från personer som är ungefär lika förblindade på samma sätt som alla de exempel på förfärliga exempel från alla er andra i denna tråd. Det känns jävligt skönt att kunna veta att det är lika roligt varje gång att kunna konstatera att kritiken är lika mycket värd som det katten gör i sin låda.

2015 tänker jag skriva vykort till samma 15 familjer som nyss. Jag tänker använda samma mobil då som nu. Jag tänker vara lika skönt avslappnad då som jag var under nyss avslutad resa och jag tänker fortsätta att strunta i att Sverige över huvudtaget finns under den tid jag är bortrest. Jag är inte OINTRESSERAD av att förändra, förnya mig men det sker strikt på MINA VILLKOR!

Tack för ordet.


/ Hasse
Svara med citat